youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Czcimy Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku obchodzimy w tym dniu święto narodowe. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas zaborów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.

Uczniowie klasy 1 d TL przygotowali z tej okazji okolicznościowy apel, w którym mogliśmy uczestniczyć  26 kwietnia 2018 roku. Prace nad apelem koordynowali nauczyciele: Mirosław Głód i Maria Bałaga.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.  Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej i zatańczyli  poloneza. Program artystyczny nawiązywał również do obchodzonego  2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze barwy po raz pierwszy za narodowe uznane zostały 3 maja 1792 roku, czyli w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia. Było to ważne  wydarzenie dla naszej szkoły.