youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Historie mówione dzierżoniowian

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 od czerwca 2019 r. brali udział w projekcie „Historie mówione dzierżoniowian”

Wywiady ze świadkami historii prowadzili: Wiktoria Kuźnik, Michelle Palus, Wiktoria Strońska, Aurelia Lubczyńska, Paulina Hryniewicz, Damian Kapinos, Daria Fischer, Natalia Ludwiczak, Kinga Kuś, Patrycja Wójcik.

 „Historie mówione dzierżoniowian” to projekt realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Kulturami od 2018 roku. Przedsięwzięcie opiera się na odkrywaniu historii zapisanej we wspomnieniach poprzez zbieranie informacji od uczestników wydarzeń, a jego ideą jest utrwalanie i zachowanie w pamięci czasu, miejsc i losów mieszkańców Dzierżoniowa. W projekcie bierze udział młodzież dzierżoniowskich szkół średnich, która przygotowuje się do pracy z ustnymi relacjami poprzez uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych. Wywiady prowadzone ze świadkami historii w zasadniczej części dotykają przeszłości miasta, począwszy od pierwszych powojennych lat, warunków życia ludności, zmieniającej się topografii, przekroju społecznego i narodowościowego, stosunków panujących między mieszkańcami. Znaczną część każdego nagrania zajmują narracje wpisujące się w szeroki kontekst obejmujący ważne tematy z historii Polski XX wieku, często wykraczające poza obszar Dzierżoniowa czy ziemi dzierżoniowskiej. Materiał zaprezentowany na stronie internetowej jest wyborem fragmentów zebranych relacji. Jego uzupełnienie stanowi bogata ikonografia z rodzinnych archiwów”.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Gminy Miejskiej Dzierżoniów