youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Narodowe Czytanie 2021

3 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku, w jubileuszowej, X edycji akcji,  lekturą była sztuka Gabrieli Zapolskiej,  “Moralność pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie zainicjował w roku 2012 roku epopeją narodową “Pan Tadeusz”  Adama Mickiewicza,  Prezydent RP Bronisław Komorowski. W czasie poprzednich edycji czytano między innymi: Trylogię H. Sienkiewicza, “Quo vadis” H. Sienkiewicza, “Lalkę” B. Prusa, “Wesele” S. Wyspiańskiego.

Tegoroczną lekturę, “Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku”. (prezydent.pl)