youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Narodowy Dzień Odzyskania Niepodległości

Przed nami jeden z najważniejszych dni w roku – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień 11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Przez ten czas państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Cały ten okres, kolejne pokolenia Polaków z nadzieją i wytęsknieniem oczekiwały wolności.  Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat pojmowania patriotyzmu jako miłości ojczyzny, znajomości jej tradycji i historii oraz wspólnego, radosnego przeżywania kolejnych rocznic w Niepodległej Ojczyźnie.

W tym ważnym dniu słowo patriotyzm nabiera szczególnego znaczenia…Wszyscy wiemy czym jest PATRIOTYZM…to, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu,to poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją. W czasach kiedy musieliśmy walczyć o wolność naszego kraju o wiele łatwiej było Nam wykazać się patriotyzmem, dziś niestety jest to o wiele trudniejsze…

Jak być współczesnym patriotą?? Współczesny patriotyzm przyjmuje odmienną formę, opiera się przede wszystkim na zasadzie bycia dobrym obywatelem – sumiennie wypełniającym swoje obowiązki względem narodu. Postawa patriotyzmu będzie wyrażała się w głównej mierze poprzez uczestniczenie w budowie dobrobytu kraju, dbanie o majątek narodowy, wzięcie odpowiedzialności za dobre funkcjonowanie kraju (np. poprzez uczestnictwo w wyborach, referendach, uczciwe płacenie podatków), a także czynne zaangażowanie w życie społeczne, gospodarcze i polityczne. A My powinniśmy się kształcić, inwestować w siebie, obierać w życiu nowe cele i być przede wszystkim DOBRYMI LUDŹMI!

 11 listopada  jako Święto Państwowe zostało ustanowione w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, przywrócone natomiast w 1989 roku.