youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Ciąg dalszy hiszpańskich praktyk…

Seville tour

Wycieczka kulturowa po Sewilli zaczęła się podróżą na Plac Hiszpański. Naszym przewodnikiem była bardzo miła Polka, która opowiadała nam wiele ciekawostek o mijanych miejscach i życiu w Hiszpanii. Następnie udaliśmy się do centrum starego miasta w Sewilli, w którym znajdowała się piękna Katedra Najświętszej Maryi Panny i słynny mauretański pałac królewski Alkazar. Ostatnim punktem naszej wycieczki była drewniana konstrukcja w kształcie parasoli. Ich piękny wygląd zapierał dech w piersiach i wszyscy byli zachwyceni. Po wycieczce większość została w centrum i dalej oglądała piękne miejsca.

Wyjście do Alcazar

Jedną z atrakcji podczas pobytu w Hiszpanii było zwiedzanie Alkazaru – najważniejszego skarbu Sewilli. Jest to niesamowicie piękny kompleks pałacowy, otoczony ogrodami, które niegdyś były miejscem odpoczynku rodzin królewskich. Wokół obiektu znajdowały się mury, z których mogliśmy podziwiać nie tylko pałac, ale także uroki Sewilli. Całą wycieczkę po tym wspaniałym miejscu z pewnością zatrzymamy nie tylko na fotografiach, ale także we wspomnieniach.

Piłkarskie zmagania 

We wtorek nasi uczniowie wybrali się na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, na mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy miejscową Sevillą a austriackim Salzburgiem. Mecz był bardzo emocjonujący, o czym świadczą 4 karne podyktowane w meczu. W meczu nie zabrakło polskiego akcentu ponieważ w 51 minucie na boisku  zameldował się Kamil Piątkowski. Mecz zakończył się wynikiem 1-1

 

Plażowanie w Matalascanias

Minionej soboty postawiliśmy na rekreację i leniuchowanie. Odwiedziliśmy piękną, piaszczystą plażę w Matalascañas w prowincji Huelva, w południowej Hiszpanii. Prawie cały dzień mieliśmy okazję do zregenerowania się po wyczerpującym, pełnym wysiłku tygodniu. Podziwialiśmy przy tym piękne otoczenie oraz przypływ, a słońce dopełniało uroku tej wycieczki. Lekko „przypieczeni” i z naładowanymi bateriami na 100% wróciliśmy do Sevilli, aby rozpocząć kolejny tydzień praktyk.

Oceanarium (Acuario de Sevilla)

W niedzielę wybraliśmy się do oceanarium. Pojechaliśmy metrem, bo tym środkiem lokomocji jeszcze po Sewilli nie jeździliśmy. Acuario de Sevilla jest nowoczesnym obiektem. W 35 różnej wielkości akwariach żyje ponad 7000 zwierząt, reprezentujących 4000 gatunków stworzeń wodnych. Tematem przewodnim muzeum jest podróż Magellana dookoła świata. Zobaczyliśmy takie same ekosystemy, które w latach 1519-22 podziwiali marynarze-odkrywcy. Maszerowaliśmy od rzeki Gwadalkiwir ( którą Magellan wyruszył w podróż i nad którą  leży oceanarium), przez Wyspy Kanaryjskie, Brazylię i las deszczowy (dzięki nowoczesnej technice udało się odtworzyć go wizualnie, dźwiękowo i zapachowo), Patagonię, Filipiny. Podziwialiśmy faunę i florę Atlantyku, Pacyfiku i afrykańskiej sawanny. Ogromne wrażenie zrobił na nas 9 metrowy zbiornik z żarłaczami tępogłowymi, wielkimi płaszczkami i potężnymi żółwiami. Meduzy urzekły nas swoją lekkością, delikatnością i różnorodnością kształtów i kolorów. Bardzo ciekawe jest laboratorium, w którym rozmnaża się różne meduzy. Prawdziwą feerię barw przeżyliśmy na rafie koralowej. Mieliśmy własnego przewodnika. Wiktor chętnie dzielił się swoją bogatą wiedzą o morskich stworzeniach. Popołudnie w oceanarium było  niesamowicie przyjemne i relaksujące.

 

Malowanie płytek

W środę mieliśmy okazję jako pierwsi w historii naszej szkoły uczestniczyć w zajęciach z ceramiki andaluzyjskiej, prowadzonych przez Paulę (założycielkę) w pracowni Barro Azul, położonej w najstarszej dzielnicy Sewilli – Trianie. Poznaliśmy trzy techniki tworzenia wzorów na płytce m.in. tiling technique, dry cord i smooth tile. Podczas wizyty mogliśmy stworzyć własną płytkę przy użyciu techniki smooth tile. Technika ta polega na malowaniu wzorów farbkami akwarelowymi, prace te następnie są wypalane w piecu.  Było to  dla każdego bardzo ciekawe, nowe doświadczenie . Po zajęciach wybraliśmy się z przewodnikiem na krótki spacer uliczkami Triany , podczas którego mogliśmy zobaczyć na budynkach liczne przykłady zastosowania technik malowania w architekturze.

Zwiedzanie Kadyksu

W sobotę 25 września wybraliśmy się do Kadyksu, najstarszego miasta w Hiszpanii. Już przed 11 byliśmy na miejscu i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając miastu nazwę Gadir. To właśnie stąd wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, między innymi: Park Genovés, Katedrę, Stare Miasto z jego przepięknymi wąskimi uliczkami. Resztę wolnego czasu wykorzystaliśmy na plażowanie.
Po udanym dniu wróciliśmy do Sewilli z nadzieją, że jeszcze kiedyś uda nam się odwiedzić to urokliwe i czarujące miasto- Kadyks.

Las Setas

Dzisiejszego słonecznego popołudnia wybraliśmy się na punkt widokowy Metropol Parasol. To drewniana konstrukcja położona przy placu La Encarnación. Ma 150 m długości i przybliżoną wysokość 26 m. W jego bazie mieści się tradycyjny targ, a na parterze restauracje, sala widowiskowa i muzeum archeologiczne Antiquarium. Całość wieńczy taras i punkt widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na starą część miasta.

Gotowanie paelli

W środę przygotowywaliśmy wspólnie jedno z najbardziej popularnych hiszpańskich dań – paellię. Są dwa sposoby przygotowania posiłku: tradycyjny z kurczakiem i królikiem, który przygotowuje się w domach i z owocami morza, które najczęściej możemy spotkać w restauracjach.
Santiago – właściciel lokalu podzielił Nas na 4 grupy, dzięki czemu każdy z Nas mógł wziąć czynny udział w przygotowaniu posiłku . Naszym zadaniem było przygotowanie składników do posiłków takich jak: pomidory, kurczak, fasola szparagowa, szafran, z których po kilkunastu minutach wyczarowaliśmy przepyszne danie. 🥘👨‍🍳🍽️
Naszym staraniom życzliwym okiem przyglądały się Pani Dyrektor i Pani Kierownik Praktyk, które od kilku dni przebywają na wizycie monitorującej realizację projektu. 👀👀

Zwiedzanie Katedry

Ostatnia nasza aktywność kulturowa podczas praktyk to zwiedzanie Katedry Najświętszej Marii Panny, która jest jednym z największych budynków sakralnych świata i jedną z najważniejszych wizytówek miasta wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego na liście UNESCO. Budowa tej świątyni trwała 100 lat i zakończyła się w 1511 r.

Po zwiedzaniu wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nie można przejść obojętnie obok wielkości, potęgi i bogactwa tej świątyni. Wyzwaniem dla nas było pokonanie 34 kondygnacji, aby móc podziwiać panoramę miasta z wieży Giralda. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że znajdują się tam szczątki Krzysztofa Kolumba, przeniesione w 1898 z Kuby.