youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Biblioteka

Nauczyciel bibliotekarz: Alicja Matyjas

            img_4273-1            img_3521          bibl2  
 
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ:                                                                                 
poniedziałek:     7.30 – 14.00
wtorek:                7.30 – 14.15
środa:                   7.30 – 14.00
czwartek:            12.00 – 16.00
piątek:                  7.30 – 14.00
Biblioteka posiada bogaty księgozbiór podręczny, literatury fachowej, pełny zestaw lektur oraz księgozbiór beletrystyczny. Personel biblioteki zawsze chętnie służy pomocą i fachową radą. Tutaj możesz skopiować i wydrukować potrzebne materiały oraz skorzystać z internetu.

 

Podziękowanie od Prezydenta RP za Narodowe Czytanie

Otrzymaliśmy okolicznościowe wydanie “Balladyny” J. Słowackiego, wraz z listem w podziękowaniu za udział w  Narodowym Czytaniu

“Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zapraszamy na spotkanie autorskie

Walentynkowa randka w ciemno… z książką

Wystawa: Najstarsza książka w domowej biblioteczce

Powiatowy konkurs booktalkingu “Polub czytanie”

Uczeń kl. III a technikum ekonomicznego, Michał Swancar wygrał Powiatowy konkurs “Polub czytanie”. Konkurs polegał na prezentacji książki metodą booktalkingu.
“Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko “kuszących” fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki. Bibliotekarz prezentujący książki jest jednocześnie gawędziarzem i handlowcem”. ( źródło: publikacje.edu.pl)

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

“Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa.
Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych.”                                                                                                                                                                     Działalność bibliotek publicznych: Wytyczne IFLA/Unesco
Co to jest czytanie: 
– w znaczeniu psychofizycznym: „techniczne” rozpoznawanie znaków;
– w znaczeniu psychologicznym: zapoznanie się z treścią, rozumienie myśli zawartych w tekście czyli przekład tych treści na własne kategorie rozumowania;
-w znaczeniu socjalno-kulturowym: forma zachowania się polegająca na twórczym uczestnictwie w pisemnej postaci komunikacji społecznej;
Czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Samodzielne czytanie wymaga podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.
Po co nam czytanie? 
Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych. Łatwiej jest wyrobić w dziecku chęć czytania, jeżeli czytanie będzie dla niego przeżyciem dostosowanym do jego możliwości i przyjemności.
 Wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych:
Komunikacja
Czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.
Odpoczynek
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
Inteligencja emocjonalna
Samodzielne czytanie wymaga podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Wyrabia w czytającym cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Nagrodę tym większą, że osiągniętą wyłącznie własną pracą. Realizowanie przez dzieci zadań z tzw. odroczonym efektem wpływa pozytywnie na rozwój ich inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania psychicznego.
Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.
Koncentracja
Obecnie psychologowie dziecięcy, wychowawcy, a także rodzice napotykają coraz większe trudności w pracy z dzieckiem nad umiejętnością skupiania uwagi. Wynika to z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu. Dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Nieumiejętność skupienia się na rzeczach istotnych sprawia, że stają się niepewne siebie i trudno znoszą porażki.
Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice i bliscy dorośli powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie czytanie.
Emocje
Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy.
Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.
Rodzicu! Nigdy nie traktuj czytania jak kary! Niech nie zdarzy się, aby odpowiedzią na złe zachowanie dziecka było “karne” czytanie!
Zalety obcowania z książką:
– Pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych;
– Rozwija myślenie, dostarcza pojęć, rozszerza świadomość, pobudza fantazję;
– Czytanie to jeden z najlepszych sposobów relaksu, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze;
– Ćwiczy umiejętność skupienia się i koncentracji;
– Dostarcza wiedzy z różnych dziedzin;
– Rozwija uczucia, wrażliwość i zdolność empatii;
– Często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami i rówieśnikami na ważne tematy;
– Pomaga zrozumieć siebie i innych, uczy tolerancji i zapobiega uprzedzeniom;
– Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego;
Na podstawie publikacji: Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży, D. Grabowska

Książka z cyklu polecam:

Milczenie owiec, Thomas Harris
Droga Clarice,
Mimo, iż poznałem wielu ludzi, poznałem ich zachowanie w sytuacji, w której wiedzieli, że skończą sześć stóp pod ziemią,
Nie poznałem w pełni Ciebie.
Mimo, iż zabiłem wiele osób,
Jestem znany jako Kuba Rozpruwacz z Chesapeake, seryjny morderca, kanibal.
A dokonując zabójstw nie czułem nic poza pogardą,
Nie potrafiłem zranić, ani tym bardziej zabić Ciebie.
Mimo, iż manipuluję ludźmi z łatwością, niczym marionetkami.
Sprawiam, że robią i myślą co tylko zechcę,
To sam czułem się jak jedna z kukiełek.
Wszystko przez naszą więź.
Tą dziwną, nietypową, oparta na Twojej niepewności i mojej fascynacji Tobą.
Była prawie tak mocna jak moja więź z Miszą, moja siostrą.
Będzie mi Ciebie brakować, równie mocno co jej,
Ale nie mogę się ujawnić, nie mogę stracić wolności,
Mam nadzieję, że jeszcze Cię kiedyś będę mógł zobaczyć.
Twój stary przyjaciel,
Doktor Hannibal Lecter
Pachnidło,  Patrick Suskind
Są książki, które , gdy po nie sięgamy wprawiają nasze zmysły w delikatne drżenie. Czujemy się tak, jakbyśmy byli jednym z bohaterów. Przezywamy zawartą w nich historię jak swoją własną. Powieści takie owijają nas swoimi mackami i już nie wypuszczają z objęć. Przekazują każdą emocje zawartą w idealnie dopracowanych opisach i sprawiają, że książki te czyta się jednym tchem. Własnie taką historią obdarowuje nas Patrick Sϋskind. “Pachnidło” jest zaskakujące i oryginalne. Bywa odpychające – tak, ale jednak przede wszystkim ta książka ma swój własny zapach. […] Opis historii brzmi jak najzwyklejszy kryminał, więc co sprawiło , że właśnie do tej książki wracam najchętniej? Na czym polega jej wyjątkowość? Poznajemy świat przez wszystkie pięć zmysłów: dotyku, smaku, słuchu, wzroku i węchu. […] Autor w doskonały sposób gra słowami, wyrażając coś, co jest trudne do wyrażenia. […] Moja całą uwagę skupia na sobie główny bohater – szalony morderca, jak i wrażliwy człowiek pragnący miłości oraz akceptacji.Genialny, a zarazem potworny. Co myśli, co czuje, tego autor dokładnie nie mówi. Maskuje jego uczucia, ale bardzo dokładnie obrazuje zachowanie. […] Czytając ja pierwszy raz miałam mieszane uczucia. Nie rozumiałam jej zakończenia. Nie wiedziałam jak mam się do niej odnieść. Wydawało mi się bezsensowne. Jednak gdy czytam tę historię kolejny raz i wychwytuję nowe szczegóły, wtedy zakończenie jest genialne, przewrotne, zaskakujące i przerażające. 
Fragment recenzji, książkę poleca: Natalia z klasy Ia TE
Portret Doriana Graya, Oscar Wilde
“Portret Doriana Graya” – światowy bestseller, powieść powstała w 1891 roku jako piąte dzieło irlandzkiego poety, dramatopisarza i filologa klasycznego, Oscara Wilde´a. Jest to jedyna opublikowana powieść tego autora.
Młody Dorian Gray trafia do pracowni niezwykle utalentowanego Basil΄a Hallwarda. Artystę urzeka niespotykana uroda chłopaka. Postanawia uwiecznić jego oblicze na płótnie. W tym samym miejscu poznaje Lorda Henry΄ego Wotton΄a, sceptycznego bankietowicza, którego poglądy o hedonizmie radykalnie odmieniają młodzieńca. Dorian pod wpływem impulsu wypowiada życzenie, by na zawsze wyglądać jak na portrecie i wiecznie być młodym. Od tego momentu jego uroda jest niezmienna, a każdy jego grzech przelewa się i zostaje na obrazie. Po dopatrzeniu się tej nietypowej sytuacji, młody Gray zatraca się w bankietach i wszelkich frywolnych działaniach.
Powieść jest dla mnie arcydziełem, zawiera fenomenalne dialogi, pokazuje skrajne poglądy dwóch bohaterów. Wątek upadku Doriana jest równie fascynujący. Książka utrzymuje czytelnika w napięciu. Chętnie do niej wracam, ponieważ za każdym razem mogę z niej dużo wyciągnąć.
Poleca: Paweł, kl. IVB
Plebiscyt na najpopularniejszą książkę Ekonomika
Zapraszamy do udziału w plebiscycie na najciekawszą książkę w szkolnej bibliotece Ekonomika. Głosujemy stawiając znak przy wybranej książce.

plebiscyt

Narodowe Czytanie
W bieżącym roku szkolnym włączyliśmy się do akcji organizowanej pod patronatem Prezydenta RP – Narodowe Czytanie “Quo Vadis” H. Sienkiewicza.
2 września na dziedzińcu szkoły wysłuchaliśmy fragmentów powieści czytanych przez nauczycieli i uczniów.

                                              narodowe-czytanie-2       narodowe-czytanie-1 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Biblioteka otrzymała dotację w wysokości 15.000 zł. na książki, które wybiorą uczniowie. Właśnie otrzymaliśmy pierwszą partię nowości.
nowe-ksiazki
Jak nie czytam, jak czytam…

czytanie2