youtube
facebook
edziennik
 
ul. Słowiańska 6, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 74 8312618, e-mail: sekretariat_zs3@wp.pl
 
ZS Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Żonkile 2021 – rocznica powstania w getcie warszawskim

Już 19 kwietnia, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty zorganizuje wydarzenie „Żonkile”, tym roku poświęcone w szczególności kobietom.
W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.
Ekonomik przyłączył się do akcji „Żonkile” w celu upamiętnienia i przywrócenia pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online, zachęcamy do uczestnictwa.
PROGRAM AKCJI “ŻONKILE 2021”:
Niedziela, 18 kwietnia
18:00 Jakby wybuchło, to razem ze mną i tyle. Dyskusja o kobietach walczących w getcie warszawskim z Sylwią Chutnik, Zuzanną Hertzberg i Karoliną Szymaniak – LIVE na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.
Poniedziałek, 19 kwietnia
8:00 dla najmłodszych uczniów i uczennic klas 1-3 szkół podstawowych opowiadania Pamięć drobinek Zofii Staneckiej oraz Historia z pewnej ulicy Justyny Bednarek, audiobooki na kanale YouTube Muzeum POLIN.
9:30 Będę pisać – premiera filmu edukacyjnego dla klas 4-6 na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
11:30 Muranów – Dzielnica Północna – premiera filmu edukacyjnego dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
12:00 Transmisja na żywo sprzed pomnika Bohaterów Getta w Warszawie na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
15:00 W sukience i mundurze – spacer online poprowadzi edukatorka i przewodniczka Katarzyna Jankowska – premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
18:00 Stawiam pomnik tym, którzy zginęli – rozmowa Mikołaja Grynberga z ocalałą z getta warszawskiego Krystyną Budnicką – na żywo na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
20:30 Córki, matki, robotnice – koncert online dedykowany kobietom w wykonaniu Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej – premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Ostatnie aktualności